تبلیغات
سه سوت | مطالب آموزشی و کاربردی

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که تفاوت میان هاست لینوکس و ویندوز چیست؟ و یا کدام یک برای کار شما مناسب تر است ؟ در ادامه کمی در باره این موضوع توضیح خواهیم داد.


همانطور که می دانید سیستم عامل سرورها بر دو نوع یونیکس یا همان لینوکس و ویندوز می باشد. هر یک از این دو دارای ویژگی های خاصی می باشند اما در یک جمع بندی کلی می توان در جواب این سوال که کدام نوع برای شما بهتر است؟ گفت: اگر نیازی به زبانهای ASP و ASP.NET ندارید و سایتتان را با این زبان های برنامه نویسی طراحی نکرده اید، قطعا و بدون شک از سرور های لینوکس استفاده کنید.


معمولا سرور های ویندوز از لحاظ امکانات نسبت به سرور های لینوکس برتری دارند اما  سرور های لینوکس با ثبات تر و همینطور منعطف تر از سرور های ویندوز هستند.


بعضا فکر میکنند استفاده از سرور های لینوکسی نیاز به نصب لینوکس و یادگیری لینوکس دارد. توجه داشته باشید، این که شما از سرور های لینوکس استفاده نمایید هیچ نیازی به نصب لینوک و یادگیری آن نخواهید داشت و شما با هر سیستم عاملی بدون هیچ مشکلی می توانید از هاست های لینوکس استفاده نمایید.


مقایسه هاست های لینوکسی و ویندوزی‌:


۱- کاربری آسان: از لحاظ کاربری این دو سیستم تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و راحتی آن بستگی به تجربه شما از استفاده از این هاست ها دارد. اما هاست های لینوکس دارای کاربری راه دور ساده تر و ایمنتری نسبت به هاست های ویندوز هستند.


۲-میزان اطمینان و امنیت: بدون شک سرور های لینوکس قابلیت اطمینان بیشتری نسبت به سرور های ویندوز دارند.به طوری که تمامی پروژه های بر پایه شبکه که امنیت بالایی را می طلبند از سرور های لینوکس بهره می گیرند و خلاف تصور خیلی ها مشکلات امنیتی سرور های ویندور در نسخه های جدید نیز برطرف نشده است.

۳- عملکرد و امکانات: تغریبا امکانات و عملکردی را در هیچ یک از این دو نمی توان نام برد که در دیگری وجود نداشته باشد. اما نکته جالب اینجاست که اکثر ابزار های لینوکس به ویندوز منتقل شده اند ولی ابزار های لینوکس به ویندوز منتقل نشده اند و این نشان دهنده قدرت سرور های لینوکسی و ضعف سرور های ویندوزی است.

۴- میزان استفاده از منابع سخت افزاری سرور: در این زمینه می توان گفت سرور های لینوکسی بسیار صرفه جویانه تر از سرور های ویندوزی از منابع سخت افزاری مانند رم و سی پی یو  استفاده می کنند و این باعث می شود وقتی این دو سیستم بر روی دو سرور با مشخصات سخت افزاری یکسان نصب شوند، سیستم لینوکس منابع سخت افزاری آزادتری در اختیار داشته باشد.
نظرات () نویسنده: یکشنبه 29 فروردین 1395 - 12:31 ب.ظ

آخرین مطالب

» کد روش ساخت آیکون ( favicon ) برای وبسایت ( شنبه 24 شهریور 1397 )
» چند مورد آموزشی در تایپ Excel ( جمعه 4 خرداد 1397 )
» چند مورد آموزشی در تایپ Word ( پنجشنبه 3 خرداد 1397 )
» خرید با تخفیف انواع بیمه از "بیمه بازار" ( پنجشنبه 3 خرداد 1397 )
» هفت نوشیدنی برای پاکسازی بدن ( چهارشنبه 2 خرداد 1397 )
» آموزش حذف اکانت تلگرام ( تصویری ) ( دوشنبه 17 خرداد 1395 )
» سه سرویس رایگان برای تبدیل مستقیم سایت‌ها به PDF ( پنجشنبه 30 اردیبهشت 1395 )
» روش درست كپی كردن متن از اینترنت به Word ( پنجشنبه 30 اردیبهشت 1395 )
» چگونه می توانم یک NameServer مستقل داشته باشم؟ ( جمعه 24 اردیبهشت 1395 )
» DNS چیست ؟ ( جمعه 24 اردیبهشت 1395 )
» مقایسه میزبانی وب ویندوز و لینوکس ( یکشنبه 29 فروردین 1395 )
» هاست و دامین چیست ؟ ( یکشنبه 29 فروردین 1395 )
» شفاف سازی دور آیکون‌های دسکتاپ ( یکشنبه 22 فروردین 1395 )
» خاموش کردن کامپیوتر به صورت اتوماتیک ( یکشنبه 22 فروردین 1395 )
» ۴۰ نکته برای حل مشکل کامپیوتر ( جمعه 20 فروردین 1395 )

درباره ما